2014-03-28

Наталія ІГНАТЬЄВА

 Глядачі у вишиванках і з букетами весняних квітів, оплески, хвиля духовного піднесення, захоплені відгуки і жваве обговорення після перегляду — так відбуваються покази вистав, присвячених 200-річчю Тараса Шевченка, в Запорізькому театрі імені В. Г. Магара.

Прем'єра вистави "Вість благая Кобзаря..." відбулася ще у лютому і відтоді її переглянули понад чотири тисячі глядачів. Задумана сценаристом і режисером Русланом Проценком як діалоги Поета і нащадків, ця вистава насправді стала джерелом активного діалогу глядачів і театру. Чому Тараса Григоровича називають пророком? Чи було в його житті кохання? Яким сприймають Шевченка наші сучасники? Ці та інші питання звучали під час обговорень вистави з глядачами в залі, з журналістами на прес-конференціях, з діячами культури на телебаченні...

Для когось вистава "Вість благая Кобзаря..." стала продовженням розмови про Шевченка, для когось - відкриттям нового в його творчості та особистості, та головне, що байдужим ця постановка не залишила нікого. В ній працюють потужні творчі сили: велика постановочна група, всі виробничі цехи, більша частина акторського складу театру, балет, оркестр під орудою Олександра Сурженка. До речі, музична складова вистави дуже цікава: запорізький композитор Наталія Боєва написала авторські твори на тексти Шевченка та оригінальні вокалізи, переплівши їх зі знаковими для України темами. Особливою вдалі вокальні партії Трьох Доль у виконанні Валентини Косташ (Доля в червоному), Вікторії Мотайленко (Доля в чорному), Алли Білоцерковець та Світлани Ремжиної (Доля в білому); концертмейстер - Світлана Ващенко.

Образ Трьох Доль, що ведуть Шевченка та його героїв через усе життя, - наскрізний, його втілено в музиці, в сценографії Надії Дворянкіної і костюмах Наталії Петен-Ступакової, у відеопроекцї Геннадія Лещенка і в пластичному вирішенні балетмейстера Тетяни Астаф'євої (Три Долі - артистки балету Альона Павелко, Марія Бондаренко, Катерина Гринь та Анна Печенюк).

Побудована як композиція за творами та біографією Т. Шевченка, вистава "Вість благая Кобзаря..." дає можливість побачити цілу низку цікавих акторських епізодів - це виконавці ролей наших сучасників Вадим Васильєв, Галина Капралова, Дмитро Клопот, це образи коханих жінок Поета, що їх втілили Алла Анзіна, Марина Горяйнова, Тетяна Григор'єва, Тетяна Лещова, Галина Шелєва. Це й численні персонажі творів Шевченка: Гонта - Антон Попудренко, Залізняк - Олександр Прокіп і Олександр Блінов, Гамалія - Максим Ігнатьєв, Цар - Микола Грушковський, Імператриця - Катерина Стаценко та інші.

Та найбільше уваги, певна річ, привертає образ самого Тараса Григоровича, який створюють Євген Дзига (на знімку) і Євген Козьмик. Кожен з акторів ставить свої акценти в цій ролі, але кожен переконує глядача, що перед ним - не пам'ятник, а жива людина з живими почуттями і думками. Саме в цьому провідна ідея вистави - донести до сучасників Слово Шевченка і нагадати їм, що Тарас Григорович - більше, ніж ім'я в пантеоні вітчизняних героїв. Він - живий, сучасний, близький кожному з нас.

Read 955 times