На початку ХХ століття театр антрепренера Войталовського на колишній Михайлівській був чи не найкрупнішим культурним закладом Олександрівська. Однак, сама будівля, за свідченнями сучасників, не відповідала вимогам облаштування театру – була незручною і для глядачів, і для акторів. Відтак, виникла потреба в іншому приміщенні. Коли змінився статус міста, його назва і весь спосіб життя, прийшов час змін і для театру. В 1929 році на вулиці Лібкнехта (нині – проспект Соборний, 41) розпочалось будівництво театру за кресленнями Харківської проектної організації. Фасад колишнього Олександрівського товариства взаємного кредиту (приміщення якого було створено ще в 1914-15 рр. на колишній Соборній) став частиною цієї споруди, а зал і сценічну коробку розбудували в бік вулиці Горького.

У 1931 році будівлю театру здали в експлуатацію, а сам театр отримав ім’я М. Заньковецької та проіснував до 1942 року. Після війни колектив театру ім. М. Заньковецької залишився на стаціонарній роботі у Львові, а колектив театру ім. М. Щорса переїхав до Запоріжжя. Під час бойових дій приміщення театру зазнало великих ушкоджень і лише по закінченню війни було розпочато реконструкцію старої будівлі, від якої залишився тільки обгорілий каркас і стіни залу. Для відновлення напівзнищеної споруди було запрошено Ю. В. Лущинського – інженера, який очолював будівництво театру 1929-31 рр., – та архітектора С. Д. Фрідліна. В ході будівельних робіт розширили обслуговуючі приміщення, гримувальні; сцену осучаснили й обладнали рухомим колом; запроектували новий балкон у три яруси по периметру глядачевої зали; збільшили також кількість поверхів. Роботи тривали сім років.

30 січня 1953 року нова, велична і монументальна, споруда запорізького театру відкрила свої двері глядачам. Першою виставою стала «Загибель ескадри» О. Корнійчука у по- становці головного режисера театру, народного артиста СРСР В. Г. Магара. Збудований у 1953 році театр мав косме- тичні ремонти в 1965 і 1972 роках, а для повномасштабної реконструкції його було закрито у 1994 році, тоді ж і розпочалися перші роботи.

Більш широка діяльність із реконструкції почалася в 1998 році за ініціативою тодішнього голови Запорізької облдержадміністрації В. Куратченка. Замовником виступило управління капітального будівництва Запорізької облдержад- міністрації, а генеральним підрядником – «Запоріжцивільпроект». На об’єкті працювало близько 200 ро- бітників з 16 організацій. Реставраційні роботи виконували працівники «Київбудінвесту», а загальні роботи виконували фахівці «Запоріжалюмінбуду». Матеріально-технічну допомогу в капітальному ремонті будівлі театру надали провідні підприємства Запоріжжя: ВАТ «Мотор Січ», ВАТ «Запоріжсталь», ВАТ «Завод феросплавів», ВАТ «Укрграфіт», ВАТ «Запоріжнафтопродукт», ВАТ «Дніпроспецсталь», ВАТ «ЗалК», ВАТ «Іскра».

8 травня 2000 року театр було відкрито для глядачів, а 27 жовтня, після остаточного оформлення документів, державна комісія при- йняла театр в експлуатацію. На сьогодні наш театр – один із найкращих в Україні за архітектурою, естетичними показниками, технічним обладнанням.