Трощановський Аркадій Федорович
Народний артист УРСР

(21 січня 1914 - 10 травня 1986)

   Впродовж усього сценічного життя – а це більше п’ятдесяти років – найхарактернішим для Аркадія Федоровича було постійне прагнення до відкриттів у мистецтві, постійний пошук нового і незвіданого.
  До театру ім. Щорса А. Трощановський прийшов на початку Великої Вітчизняної війни й одразу ж ввійшов у діючий репертуар. Актор мав широку творчу амплітуду: грав ліричних героїв, виконував драматичні, сатиричні та гостро комедійні ролі. Образи, створені артистом, були пронизані пафосом людяності.
  Впродовж акторської діяльності А. Трощановський створив багатогранний, перконливий образ  В. І. Леніна в таких виставах, як «Сім’я» І. Попова, «Правда» О. Корнійчука, «Щорс» Ю. Дольда-Михайлика, «Є така партія!» І. Рачади, «Третя патетична» М. Погодіна, «Як сходило сонце» І. Микитенка, а також – вперше в українському кінематографі – в художньому фільмі «Родина Коцюбинських», знятому на кіностудії ім. О. Довженка. Створюючи сценічний образ людини, що була реальною історичною особою, Аркадій Федорович досяг не лише значної портретної схожості, але й зміг передати енергетику, темперамент і харктер.
Серед інших ролей у кіно – начальник штабу Боровий в «Думі про Ковпака» та  Струмілін – «Довга дорога в короткий день».
  Як режисер, А. Трощановський тяжів до втіленння п’єс, сповнених народного колориту, серед яких «Наталка-Полтавка» І. Котляревського, «Лимерівна» Панаса Мирного, «Королева тюльпанів» Ю. Мокрієва та ін.

Ролі

Левко – «Майська ніч» за М. Гоголем
Петро – «Наталка-Полтавка» І. Котляревського
Улдис – «Вій, вітерець» Я. Райніса
Лукаш – «Лісова пісня» Лесі Українки
Чекан – «Ураган» А. Софронова
Цар – «Потомки запорожців» О. Довженка
Бальба – «Дерева вмирають стоячи» А. Касони
Скорик – «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка
дід Остап – «В степах України» О. Корнійчука
Хлєстаков «Ревізор» М. Гоголя
Зелкін – «Хто сміється останнім» К. Кропиви

Фотогалерея