Мірошниченко Тетяна Кузьмівна
Народна артистка України

(18 лютого 1933 – 15 грудня 2009)

   Вона в усьому була справжньою українкою. Її зовнішність, яскрава та виразна, її приємний голос і прекрасна мова випромінювали українську сутність душі. Ці якості, поряд із жіночою чарівливістю і сильним характером, наповнювали сценічні образи Тетяни Мірошниченко.
   В Запорізький музично-драматичний театр молода актриса прийшла працювати на запрошення В. Г. Магара в 1956 році. Вже в перших ролях (Живка – «Під зорями балканськими» О. Левади, Варя – «Одна ніч» Б. Горбатова, Таня – «В шуканні радості» В. Розова) вона виявила вміння глибоко розробляти характер, з чарівною безпосередністю передавати почуття й думки своєї героїні. А наступні роботи – Наталка Полтавка (п’єса І. Котляревського), Маруся Богуславка (п’єса М. Старицького), Харитина («Наймичка» І. Карпенка-Карого) – відкрили високу професійність і велику силу внутрішнього світу артистки.
   Широке визнання глядачів і критики здобула роль Кассандри в однойменній драмі Лесі Українки. Над Кассандрою Тетяни Мірошниченко плакали, і під час гастролей у Києві глядачі йшли в театр, щоб побачити її гру.
   У репертуарі Тетяни Кузьмівни залишилось понад 160 ролей у виставах за українською та світовою класикою, в сучасних п’єсах, серед них: Васса – «Васса Желєзнова» М. Горького, Матір – «Вій, вітерець!» Я. Райніса, Дженні Герхардт – однойменна вистава за романом Т. Драйзера. В останні роки життя вона створила образи тьоті Моті – «Слобожанський анекдот» за п’єсою М. Куліша, Бабусі – «Вісім люблячих жінок» Р. Тома, Бернарди – «Дім Бернарди Альби» Ф. Ґ. Лорки.
   Крім сценічної діяльності, Тетяна Кузьмівна займалась педагогічною роботою та брала найактивнішу участь у громадському житті: викладала курс сценічної мови в музичному училищі ім. П. Майбороди; очолювала обласну організацію Товариства «Просвіта» та обласну організацію «Меморіал», була депутатом Міської ради.
   Її рука завжди відчувалась у справах громадського значення. Її гра зачіпала найпотаємніші струни в серцях глядачів. Її добра професіональна порада й акторська майстерність були підтримкою та взірцем для молодих артистів.

Ролі

ВАРЯ - «Одна ніч» Б. Горбатова
ЖИВКА - «Під зорями балканськими» О. Левади
НАСТКА; ТЕТЯНА; МАВРА - «У неділю рано зілля копала» за О. Кобилянською
ТАНЯ - «В шуканні радості» В. Розова
ЛЮДМИЛА - «Пізня любов» О.Островського
ХАРИТИНА - «Наймичка» І. Карпенка-Карого
НАТАЛКА - «Наталка-Полтавка» І. Котляревського
МАРУСЯ - «Маруся Богуславка» М. Старицького
КАССАНДРА - «Кассандра» Лесі Українки
ДЖЕННІ - «Дженні Герхардт» за романом Т. Драйзера
ВЕНЕРА; АМАТА - «Енеїда» за І.Котляревським
МАТІР - «Вій, вітерець!» Я. Райніс
ВАССА - «Васса Желєзнова» М. Горького
ХАРИТИНА - «Знаки зодіаку, або Шлюб за оголошенням» В. Канівця
ПАРАСКА - «Сто тисяч» І. Карпенка-Карого
НАСТЯ - «Бой-жінка» Г. Квітки-Основ’яненка
БЕРНАРДА - «Дім Бернарди Альби» Ф. Г. Лорки
ТЬОТЯ МОТЯ - «Слобожанський анекдот» за п’єсою М. Куліша «Мина Мазайло»
БАБУСЯ - «Вісім люблячих жінок» Р. Тома

Фотогалерея