2017-01-18
  • 530

    Напередодні визначного державного свята – Дня Соборності України – у запорізьке суспільство деякі так звані активісти намагаються внести розбрат і ворожість, роз’єднати єдиний народ Запорізького краю. І це в той час, коли на сході нашої країни точиться війна і ми говоримо про єдність і необхідність спільної роботи.
    Так, останніми днями звучать необґрунтовані звинувачення на адресу національних товариств Запоріжжя і працівників галузі культури області взагалі. А старт цим невдоволеним випадам дав конкурс на заміщення вакантної посади директора  запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру імені В. Магара. Точніше, навіть не сам конкурс, а тільки-но жеребкування з визначення кандидатів до складу конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посади керівників декількох закладів культури Запорізької обласної ради, в тому числі і театру імені В. Магара. Наголошую, незалежна і сформована виключно в рамках закону і абсолютно прозоро і відкрито конкурсна комісія визначатиме переможців конкурсів на посади очільників театру імені В.Магара, театру юного глядача і обласної філармонії. Однак, мабуть, цілком передбачливо, і в цьому випадку виявилися незадоволені і обділені увагою люди…
    А невдоволеними виявилися зокрема члени запорізького представництва Національної спілки театральних діячів України, яких не допустили до участі у жеребкуванні. Результатом такого невдоволення став лист, який театрали вирішили написати депутатам, Міністру культури, Прем’єр-міністру і Президенту України. Зокрема, у листі сказано про начебто «зраду інтересів громади щодо її духовного, інтелектуального, творчого відродження». І далі по тексту:
 «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В. Г. Магара з майже 90-річною славетною історією опинився у кризі і піддається руйнації...
Театральна громадськість області, що вболіває за ефективний розвиток українського театру в цілому і Запорізької муздрами зокрема, сподівалась, що конкурсний відбір нового керівника, який передбачено провести в лютому 2017 р., відбудеться прозоро, демократично, з належним дотриманням чинного законодавства, а відтак із залученням до конкурсної комісії експертів авторитетних у галузі театрального мистецтва. На жаль, засновник КЗ “Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр ім.В.Г. Магара” Запорізька обласна рада вже на першому етапі цього процесу – формування конкурсної комісії вдалася до порушень чинного законодавства.
    В порушення Закону України “Про культуру” від 14.12.2010 № 2778 Закону України “Про проведення конкурсу…” відмовили прийняти документи на участь у жеребкуванні у члени означеної комісії запорізькому представництву Національної спілки театральних діячів України, яке беззаперечно є профільною організацією. В той же час документи були прийняті від Запорізького відділення Національної всеукраїнської музичної спілки та Запорізької організації Національної спілки художників України, що з’ясувалося вже під час жеребкування…»
    Реагуючи на цей лист, ми як безпосередні свідки запевняємо, що конкурс відбувається з дотриманням усіх вимог чинного законодавства. Оголошення про засідання було оприлюднено на офіційному сайті Запорізької обласної ради. Саме засідання проходило відкрито і демократично, в онлайн-трансляції в Інтернет-мережі.
    Автори листа стверджують, що «представники театральної громадськості з ГО “Запорізьке театральне товариство”, яких допустили до участі в жеребкуванні, навіть не були проінформовані про дату його проведення, тому не були присутні на цьому заході. Натомість, були попереджені інші учасники конкурсу і допущені до жеребкування, а саме представники національно-культурних товариств міста Запоріжжя: Запорізький центр татарської культури «Алтин-ай», Арабський центр, Товариство грецької понто-кавказської культури «Геліос», Польске Національне товариство «Радість». Всі вони підпорядковані Департаменту культури ЗОДА, який очолює В. Мороко, і фінансуються за програмами Департаменту з обласного бюджету…»
    З приводу цього зауважимо, що ми – національні товариства Запорізької області, як не байдужі до культурного розвитку люди – уважно слідкуємо за новинами в галузі культури і зокрема за засіданнями конкурсних комісій у галузі культури. Тому я, як Президент Асоціації національних меншин, теж не був запрошений особисто кимось, а як і інші громадські активісти відслідковую кожне офіційне оголошення і кожне засідання. Щоб особисто взяти у них участь. Ось і цього разу, прийшовши на конкурсне засідання, запевняю, що ніхто не заперечував на присутності громадських і культурних активістів. Більше того, нас попрохали слідкувати за законністю засідання.
    А для того, щоб брати участь у конкурсних засіданнях і долучатися до культурного розвитку нашого регіону, просто пояснимо невдоволеним товариствам: шановні, необхідно просто правильно готувати, оформляти і подавати всі необхідні документи, щоб вас допускали до участі у конкурсах з правильно оформленими статутами й іншими юридичними документами. Зрештою, якщо ви дійсно зацікавлені у культурному розвитку Запоріжжя, вмійте слідкувати за новинами й оголошеннями у цій сфері!
    Що ж до тієї заяви, що національно-культурні товариства фінансуються обласним бюджетом, заперечу цей факт. З обласного бюджету кошти надходять на підтримку лише деяких культурно-національних заходів, які є наймасовішими, і найчастіше – ювілейними. Наприклад, Арабський центр взагалі ніколи не отримував жодної копійки на свій розвиток. Наших заходів і проблемних питань розвитку набагато більше, і ми обходимося в їх вирішенні тільки своїми коштами і найчастіше, розуміючи скрутне становище розвитку держави в умовах російсько-української війни, що точиться на Сході України – без державної фінансової підтримки. Ми, звичайно, вдячні за підтримку (в основному – моральну й організаційну) Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА і зокрема його директору Владиславу Мороко, з яким ми разом працюємо на користь Запорізького краю і на розвиток культурних цінностей нашої землі.
    Зрештою, хочу наголосити на найважливішому: кожне із національно-культурних товариств вважає Запоріжжя другим своїм рідним домом. І ми – націонали, яких нараховується більше  національних товариств – не байдужі до майбутнього галузі культури Запорізької області. І коли запорізькі незадоволені театрали говорять, що ми – націонали – «не є фаховими експертами у галузі професійного академічного театрального мистецтва», то тут же хочеться внести ясність. Ми долучаємося до засідань конкурсних комісій, зокрема, які стосуються долі театру імені В.Магара, тому що, по-перше, цей театр є центром культурного розвитку Запорізького краю. А, по-друге, і що найосновніше – саме цей театр ще у 2005-2007 роках став колискою нашого рідного культурного дітища – фестивалю «Єдина родина», який об’єднав величезну і багатонаціональну родину Запоріжжя. Тому сьогодні нам не байдужа його доля.
    Тому, шановні члени Запорізького театрального товариства, звертаємося до вас із проханням не звинувачувати патріотично налаштованих і не байдужих до долі галузі культури і знакових закладів культури Запорізької області людей у заангажованості і продажності. Не протистояти працівникам культури Запоріжжя. Адже коли ви йдете проти Департаменту культури – значить, ви йдете проти культури взагалі, проти Запоріжжя й України! Тим більше, пан Мороко дійсно патріотично налаштований і професійний керівник, який першим зацікавлений у законності і демократичності всіх конкурсів. Завдяки Депкульту всі заклади культури працюють повноцінно і дружно. А Ви своїми необґрунтованими заявами, сповненими безпричинних образ, вносите міжетнічний і міжнаціональний розбрат, шкодите культурі Запорізького краю.
Національно-культурні товариства Запоріжжя дійсно незалежні у своїй патріотичній позиції. Ми – громадяни цієї держави! І зробимо все можливе, щоб подолати будь-яке незаконне втручання у діяльність галузі культури і наших культурних закладів!
 
Науфаль ХАМДАНІ,
Президент Асоціації національних меншин Запорізької області


Довідка: голова Запорізького театрального товариства, голова НСТДУ в Запоріжжі актриса  КЗ «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В.Г. Магара» Запорізької обласної ради Наталія Зубик, засновники — в.о. головного редактора комунальної газети «Запорізька правда» Наталія Зворигіна, режисер  КЗ «Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В.Г. Магара» Запорізької обласної ради Віктор Попов.

Лист з неправдивою, обвинувачувальною інформацією про наш театр і керівника підписали Ігнатьєва Н.М., Попов В.В., Алексєєва О.І., Петренко Н.В., С.І.Хмиров, О.І.Бойко, М.М.Квєтков, Н.М.Петен-Ступакова, Л.К.Богдановська.

Read 530 times