2014-03-01

Автор: Віталіна МОСКОВЦЕВА

.Відповідь на ці запитання шукають хлопець і дівчина - персонажі нової вистави Запорізького театру імені В.Магара "Вість благая Кобзаря..." Взагалі-то дуже непроста справа - створити оригінальне дійство до ювілею.

 Начебто треба "відгукнутися", але завжди існує небезпека збитися на пафос або на невигадливий переказ біографії ювіляра, доповнений уривками з його творів. Але автор сценарію і режисер-постановник вистави Руслан Проценко знайшов свій підхід до теми. Він відверто адресував "Вість благую Кобзаря..." молодим глядачам і визначив її жанр як "діалоги Поета з нащадками".

Прем'єра вистави відбулася 21 та 22 лютого. І це символічно, бо політичні події в Україні несподівано гостро перегукнулись із тим, що публіка почула зі сцени. Шевченкові слова - дійсно "вість благая"! - виявилися на часі у ці важкі дні, через півтора з гаком століття після того, як були написані. Так уже батькові Тарасу судилося - навіть після смерті лишатися з українським народом у поворотні моменти історії...

Як же наш пророк відповів на запитання, що хвилюють небайдужу молодь на запорізькому майдані? У сценарії Руслан Проценко скористався... гаданням по книзі.

- Сторінка 166, - загадує хлопець, а дівчина читає з "Кобзаря" рядки "Гамалії" про Великий Луг та козацьке братерство. Це - Шевченкова настанова: не коритися тиранам, єднатися й ніколи не кидати братів у біді.

Але у виставі безпомилково "спрацьовує" не тільки текст. "Вість благая Кобзаря..." - виразне видовище (сценографія Надії Дворянкіної, костюми Наталії Петен-Ступакової, відеопроекція Геннадія Лещенка). У неживому синюватому світлі - картини рабства, у червоному - криваві події "Гайдамаків", у чорному обрамленні - сцени з Шевченкового "Сну" з карикатурними царями, хабарами й стусанами, у білому - "неначе писанка, село" й історія Шевченкового кохання, а під романтичним блакитним вітрилом - козацька чайка...

Балетмейстер, заслужена артистка України Тетяна Астаф'єва знайшла для кожного епізоду пластичне втілення. А музичне оформлення створила заслужений діяч мистецтв України Наталія Боєва: вона тонко сплела мелодії народних пісень із оригінальними композиціями. Враження тим сильніше, що музика звучить наживо: її виконують співаки і театральний оркестр під орудою Олександра Сурженка.

М'яко, просто, без зайвого пафосу зображує Тараса Шевченка артист Євген Козьмик. Це додає виставі "Благая вість Кобзаря..." достовірності, бо з глядачами розмовляє не бронзова статуя, а мудра жива людина. Що ж до пам'ятника... У фіналі вистави глядачі бачать його на заднику сцени. На прем'єрі зал стоячи вітав овацією... авторів й учасників вистави? Звісно, їх теж. Але насамперед - безсмертного українського Кобзаря.

До речі, до 200-річчя Тараса Шевченка в театрі імені В.Магара підготували ще одну "шевченківську" постановку - моновиставу народного артиста України Івана Смолія "Україно! Україно! Оце твої діти..." (режисер Денис Астаф'єв).

Read 869 times