2014-04-15

 Елена ПОДДУБНАЯ
У Запорізькому обласному академічному театрі імені В. Магара пройшла прем'єра вистави “Вість благая Кобзаря”. Постановку присвячено 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Режисер Руслан Проценко вирішив провести діалог поета з нащадками, причому буквально - на сцені до сучасних персонажів приходить сам Кобзар та розповідає про себе.

“Вість благая Кобзаря” - літературно-музична композиція на основі поезій, біографії та живопису Т. Г. Шевченка. Перед глядачем постають герої поем “Гайдамаки”, “Гамалія”, “Сон” (“У всякого своя доля”), живописні образи. А сам Шевченко розповідаєпро своє кохання, про жінок, які були поряд із ним за життя.

Геній на те й геній — він висловлює думки та мрії поколінь, пише пророчі твори. Поетичні рядки Шевченка до болю актуальні. Було реально страшно чути від Гонти слова:

“Поцілуйте мене, діти,

Бо не я вбиваю,

А присяга”.

Махнув ножем -

І дітей немає!”.

Не менш вражаючим є і звернення Кобзаря:

“Обніміться ж, брати мої.

Молю вас, благаю!”.

Світ творів і життя українського генія відображено за допомоги різних театральних засобів. Спектакль прикрашають хореографічні та пластичні сцени, відеопроекція, оригінальна авторська музика Наталії Боєвої.

Цікавим стало втілення трьох Доль — у білому, червоному та чорному вбранні, які, вочевидь, символізували біле полотно, по якому червоними та чорними нитками вишиваються події людського життя. Наприкінці вистави полотно життя Шевченка перетворилося на вишиваний традиційний хрещатий візерунок.

Оригінальний вигляд мав і “Сон”, в якому поет потрапляє перед очі імператриці. Ця сцена також виявилася пророче впізнаною, так нагадувала сучасний політикум.

Як розповідає керівник літературно-драматургічної частини театру ім. Магара Наталія Ігнатьєва, протягом усієї історії театру в його репертуарі неодноразово з'являлися вистави за творами Тараса Шевченка:

- Двічі була поставлена п'єса “Назар Стодоля” і тричі — п'єса І.Тогобочного “Мати-наймичка” за творами Т.Шевченка. У різні роки йшли на сцені літературно-музичні композиції за творами та біографією Тараса Григоровича. У сучасному репертуарі театру йде вистава “Загублена любов” (“Мати-наймичка”) І.Тогобочного за творами Т.Шевченка у сценічній редакції та постановці головного режисера театру заслуженого діяча мистецтв України Євгена Головатюка.

- У 2014 році в театрі імені В.Магара, окрім вистави “Вість благая Кобзаря”, готується моновистава народного артиста України Івана Смолія “Україно! Україно! Оце твої діти...”. Її ставить режисер Денис Астаф”єв.

Read 1168 times