Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» (Олег Вергеліс)

У Херсоні завершився 23-й міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії». Експертна Рада оприлюднила у неділю на офіційній Facebook-сторінці фестивалю топ-лист вистав та театральних митців що стали художніми лідерами цьогорічного сценічного форуму у Херсоні (за версією Експертної ради «Мельпомени»).
Ідеолог та організатор «Мельпомени Таврії» – Олександр Книга, художній керівник Херсонського театру ім. М. Куліша – цьогоріч зробив майже неможливе, враховуючі усі теперішні карантинні перестороги та фобії. До Херсону на фестиваль завітали театральні делегаціі з декількох країн (Польща, Білорусь, Румунія, Португалія, Грузія, Вірменія, Туреччина) та 40 театрів, що запропонували фестивальному загалу понад 40 сценічних проєктів різних форматів та жанрів.
Традиційно Експертна Рада «Мельпомени Таврії» ( яка об’єднує відомих критиків та театральних діячів) під завісу форуму оголошує «довгий список» фестивальних лідерів- лауреатів, котрі справили на фахівців найяскравіші художні враження. Такий «довгий список» цьогорічних фестивальних фаворитів було опубліковано на офіційній Facebook-сторінці фестивалю учора, 12 вересня.
Серед цьогорічних сценічних фаворитів-лауреатів експерти відзначили вистави з Туреччини, Португалії, Вірменії та низку українських постановок.
Зважаючи на фестивальний розголос та враховуючи вердикт впливових фестивальних експертів, особлива увага у Херсоні цьогоріч була прикута до двох київських постановок: «Трамвай Бажання» ( Київський Національний театр імені Івана Франка) та «Шинель» (Київський Національний Молодий театр)
Іван Уривський (Театр Франка) та Андрій Білоус («Молодий театр»), що здійснили у столиці резонансні постановки за творами Теннессі Вільямса та Миколи Гоголя, відзначені Експертною Радою за найкращі режисерські роботи у межах «Мельпомени Таврії-2021».
– Особисто для мене «Мельпомена» має важливе символічне значення, – коментує ZN.UA підсумки фестивалю Іван Уривський, заслужений артист України, режисер-постановник Київського Національного театру імені Івана Франка. – Ще 2015-го я став лауреатом «Мельпомени» за кращий режисерський дебют (вистава «Дядя Ваня» за А. Чеховим). А цьогоріч почесна відзнака у такій важливій професійній фестивальній номінації, як «Найкраща режисерська робота» за виставу «Трамвай Бажання». Успіх вистави – успіх кожного, хто долучився до творення світу Теннессі Вільямса на Камерній сцені імені Сергія Данченка у Національному театрі. Тому щиро радий за нашого прекрасного художника Петра Богомазова, якого Експертна Рада «Мельпомени» відзначила за найкращу сценографію «Трамваю Бажання». І моя щира подяка та безмежна любов – фантастичним акторам-франківцям з «Трамваю», котрі перемогли новий сценічний простір у Херсоні (а до цього у Коломиї) і донесли щем драматичної історії Теннессі Вільямса майже до кожного фестивального глядача.
Наразі, як повідомив режисер ZN.UA, він працює в Національному театрі імені Івана Франка над п’єсою Івана Карпенка-Карого «Безталанна». В режисерській розробці також незалежний оперний проєкт, в основі якого музика українського композитора Максима Березовського. Прем’єри очікуються у театральному сезоні 2021-2022.
«Довгий список» фестивалю «Мельпомена Таврії»
Вистави великої сцени:
– «Шинель» М. Гоголя. Київський національний академічний Молодий театр
– «Пейзаж» О. Бєльського. Криворізький академічний міський театр музично-пластичних мистецтв «Академія руху».
Вистави камерної сцени:
– «Чез Стріндберг: Найсильніший + Парія» А. Стріндберга. CTB – Companhia de Teatro de Braga
– «Жили-були чиновники» К. Ірмака. Муніципальний театр Малтепе, м. Стамбул, Туреччина.
– «Стусанина» А. Боровенський на основі текстів та біографії В. Стуса. театральна спільнота DSP
– «Так казав Заратустра» КЛІМа. Львівський Академічний театр імені Леся Курбаса
– «Вай-Вай» Г. Ісраеляна. Театр «Форма» (Вірменія).
– «Зозуля» за повістю В. Шевчука. Український Малий Драматичний Театр
Режисура:
– Андрій Білоус за вистави «Шинель» М. Гоголя, Київський національний академічний Молодий театр, та «Зозуля» за повістю В. Шевчука, Український малий драматичний театр.
– Іван Уривський за виставу «Трамвай «Бажання»» Т. Вільямса, Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка
Сценографія:
– Борис Орлов, вистава «Шинель» М. Гоголя, Київський національний академічний Молодий театр.
– Юлія Заулична, вистава «Механічний апельсин» Л. Лягушонкової, Дикий Театр, м. Київ.
– Петро Богомазов, вистава «Трамвай «Бажання»» Т. Вільямса, Національний академічний драматичний театр ім. І. Франка.
– Наталія Ягупова, вистава «Козак Мамай» Б. Чуприни, Херсонський академічний обласний театр ляльок.
– Олексій Гавриш, вистава «Зозуля» за повістю В. Шевчука. Український малий драматичний театр.
Костюм:
– Ірина Лубська, вистава «Ромео & Джульєтта» В. Шекспіра, Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр.
– Ольга Гоноболіна, вистава «Козак Мамай» Б. Чуприни, Херсонський академічний обласний театр ляльок.
Музична вистава:
– «Земля-Пісня» українські народні старовинні пісні, Слово І голоС / Word and Voice
– «Тіні забутих предків» М. Коцюбинського, Київський академічний театр українського фольклору «Берегиня».
Музичне вирішення:
– Мар’яна Садовська, вистава «Так казав Заратустра» КЛІМа, Львівський академічний молодіжний театр ім. Леся Курбаса.
Оригінальна музика до вистави:
– Усеін Бекіров, вистава «Шинель» М. Гоголя. Київський національний академічний Молодий театр.
– Костянтин Яворський, вистава «Козак Мамай» Б. Чуприни, Херсонський академічний обласний театр ляльок
Акторська майстерність:
– Борис Орлов за роль «А» у виставі «Шинель» М. Гоголя. Київський національний академічний Молодий театр.
– Сергій Михайловський за роль Кирила у виставі «6,5» Л.Кудаєвої, А. Мая, Херсонський театр імені Миколи Куліша
– Соланж Са за роль пані «Х» у виставі «Чез Стріндберг: Найсильніший + Парія» А. Стріндберга. СТВ – Театральна трупа Браги, Португалія.
– Максим Руденко за роль Венсана Ларше у виставі «Ім’я» М. Делапорте, А. де ла Пательєре, Миколаївський національний український театр драми та музичної комедії.
– Петро Миронов за роль Гуски у виставі «Блаженний острів» М. Куліша (за п’єсою «Отак загинув Гуска»), Київський академічний театр КОЛЕСО/Kiev Akademic Theater Koleso
– Данііл КІНО за роль Собаки у виставі «Собачий вальс» Ю. Васюка, Театр на Михайлівській – ЦМ “Новий український театр”
– Сергій Петько за роль Колі у виставі «Хлібне перемир’я» С. Жадана, Театр драми і комедії на лівому березі Дніпра
– Юрій Радіонов за роль Алекса у виставі «Механічний апельсин» Л. Лягушонкової, Дикий театр, м. Київ.
– Дмитро Усов за низку ролей у виставах «Механічний апельсин» Л. Лягушонкової, Дикий театр, м. Київ, та «Чуваки не святкують, або Ukrainian» за творами Р. Горового, театр Ampulka , м. Харків.
– Ірина Рура за роль Крістенсен у виставі «Безхребетність» за п’єсою І. Лаузунд, Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша.
Акторський ансамбль:
– Вистава «Ім’я» М. Делапорте, А. де ла Пательєре, Миколаївський національний український театр драми та музичної комедії.
– Вистава «Жили-були чиновники» К. Ірмака. Муніципальний театр Малтепе, м. Стамбул, Туреччина.
– Вистава «7 розгніваних джентельменів» Дж. Стерджеса за мотивами «Сім самураїв», Київський академічний театр «Актор».
– Вистава «Блаженний острів» М. Куліша (за п’єсою «Отак загинув Гуска»), Київський академічний театр «Колесо».
– Вистава «Хлібне перемир’я» С. Жадана, Київський театр драми і комедії на лівому березі Дніпра.
– Вистава «Я. Люблю. Тебе» Є. Резніченка та учасників вистави, Театр на Чайной театральна лабораторія «Театр на Чайній».
– Вистава «Зозуля» за повістю В. Шевчука. Український малий драматичний театр.
Акторський дует:
– Яна Татарова та Мар’яна Боднар у виставі «Москалиця» М. Матіос, Київський театр оперети1
Пластичне вирішення:
– Ніна Колеснікова, вистава «Шинель» М. Гоголя. Київський національний академічний Молодий театр.
– Миколай Миколайчик, вистава «MILOSC/Любов» тексти С. Екзюпері «Цитадель» і Л. да Вінчі, М. Миколайчика та акторів театру, Київський академічний театр «Золоті ворота».
– Максим Булгаков, вистава «Ромео & Джульєтта» В. Шекспіра, Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр.
Спеціальна відзнака Експертної ради:
– Влад Троїцький за візуальне вирішення перформансу «…30 із 40…» та опери «LE».
– За інноваційність репрезентації театру у сучасних умовах – проєкт «Камінний господар» Лесі Українки, Театр 360 градусів , м. Київ.
– За просування цінності інклюзії в українському суспільстві та терапевтичну силу мистецтва вистава «Півень Хвалько», Інклюзивний театр при бібліотеці ім. О. Гончара «Звичайна роль – особливий актор». Режисер – Ірина Корольова.
– За просування цінності інклюзії в українському суспільстві та терапевтичну силу мистецтва вистава «Хто росте в парку» К. Міхаліцина, Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого, кафедра мистецтва театру ляльок. Режисер – Катерина Лук’яненко.