02.01.2020

Історія будівлі театру

На початку ХХ століття театр антрепренера Войталовського на колишній Михайлівській був чи не найкрупнішим культурним закладом Олександрівська. Однак, сама будівля, за свідченнями сучасників, не відповідала вимогам облаштування театру – була незручною і для глядачів, і для акторів. Відтак, виникла потреба в іншому приміщенні. Коли змінився статус міста, його назва і весь спосіб життя, прийшов час змін і для театру. В 1929 році на вулиці Лібкнехта (нині – проспект Соборний, 41) розпочалось будівництво театру за кресленнями Харківської проектної організації. Фасад колишнього Олександрівського товариства взаємного кредиту (приміщення якого було створено ще в 1914-15 рр. на колишній Соборній) став частиною цієї споруди, а зал і сценічну коробку розбудували в бік вулиці Горького.

У 1931 році будівлю театру здали в експлуатацію, а сам театр отримав ім’я М. Заньковецької та проіснував до 1942 року. Після війни колектив театру ім. М. Заньковецької залишився на стаціонарній роботі у Львові, а колектив театру ім. М. Щорса переїхав до Запоріжжя. Під час бойових дій приміщення театру зазнало великих ушкоджень і лише по закінченню війни було розпочато реконструкцію старої будівлі, від якої залишився тільки обгорілий каркас і стіни залу. Для відновлення напівзнищеної споруди було запрошено Ю. В. Лущинського – інженера, який очолював будівництво театру 1929-31 рр., – та архітектора С. Д. Фрідліна. В ході будівельних робіт розширили обслуговуючі приміщення, гримувальні; сцену осучаснили й обладнали рухомим колом; запроектували новий балкон у три яруси по периметру глядачевої зали; збільшили також кількість поверхів. Роботи тривали сім років.

30 січня 1953 року нова, велична і монументальна, споруда запорізького театру відкрила свої двері глядачам. Першою виставою стала «Загибель ескадри» О. Корнійчука у по- становці головного режисера театру, народного артиста СРСР В. Г. Магара. Збудований у 1953 році театр мав косме- тичні ремонти в 1965 і 1972 роках, а для повномасштабної реконструкції його було закрито у 1994 році, тоді ж і розпочалися перші роботи.

Більш широка діяльність із реконструкції почалася в 1998 році за ініціативою тодішнього голови Запорізької облдержадміністрації В. Куратченка. Замовником виступило управління капітального будівництва Запорізької облдержад- міністрації, а генеральним підрядником – «Запоріжцивільпроект». На об’єкті працювало близько 200 ро- бітників з 16 організацій. Реставраційні роботи виконували працівники «Київбудінвесту», а загальні роботи виконували фахівці «Запоріжалюмінбуду». Матеріально-технічну допомогу в капітальному ремонті будівлі театру надали провідні підприємства Запоріжжя: ВАТ «Мотор Січ», ВАТ «Запоріжсталь», ВАТ «Завод феросплавів», ВАТ «Укрграфіт», ВАТ «Запоріжнафтопродукт», ВАТ «Дніпроспецсталь», ВАТ «ЗалК», ВАТ «Іскра».

8 травня 2000 року театр було відкрито для глядачів, а 27 жовтня, після остаточного оформлення документів, державна комісія при- йняла театр в експлуатацію. На сьогодні наш театр – один із найкращих в Україні за архітектурою, естетичними показниками, технічним обладнанням.