03.01.2020

Введення в історію

Театр ім. Магара. Учора, сьогодні та завтра

5 березня 1929 року за ініціативи культвідділу Київської обласної ради профспілок розпочав свою діяльність «прабатько» театру ім. В.Г. Магара – театр малих форм (ТЕМАФ). Перший рік він працював у режимі «агітки» – найзлободенніші теми радянського суспільства порушувались у мініатюрах та одноактівках. Матеріал для постановок створювався тут таки, силами колективу. Гостро актуальні за змістом, оригінальні за формою та наповнені енергетикою молодості – міні-вистави ТЕМАФу мали успіх у глядачів і схвальні відгуки в пресі. Проте, агітплакатна форма починала вичерпувати себе, і на другому році свого існування театр, який перейменували на Київський 2-й Робітничий пересувний, звернувся до «справжніх» постановок. Початком нової діяльності була вистава «Перший кандидат» О. Жарова та М. Полікарпова. Молодий театр ставив сучасні п’єси, дотримуючись сатиричного спрямування.

Новий сезон – 1930-1931 рр. – театр провів на Донбасі, сприяючи покращенню культобслуговування краю. За активну роботу серед трудових колективів Донбасу до назви театру було додано слово «Ударний». Після донбасівських гастролей колектив отримав назву Київського обласного пересувного театру імені КОРПС (Київської обласної ради профспілок). З 1932 року театр базується в Житомирі. Через рік Театр ім. КОРПС об’єднався з Першим Житомирським обласним українським театром, а ще через рік з’явилась нова його гілка – театр ляльок.

Впродовж років становлення театр очолювали Юхим Лішанський, Микола Хороманський, Федір Гамалій. Кожен з цих майстрів доклав чималих зусиль для розвитку театру, але найбільший і найвагоміший внесок здійснив, безперечно, Володимир Герасимович Магар – незмінний керівник з 1936 по 1965 рік. Він організував потужний колектив митців і став основоположником героїко-романтичного напрямку, який і сьогодні залишається провідним у нашому театрі. Клопотаннями В.Г. Магара у 1937 році театру було присвоєно ім’я М.О. Щорса. Це ім’я ще раз підкреслило основний напрямок творчої діяльності, а також стало своєрідною перепусткою та захисним «щитом» театру. У зв’язку з утворенням 22 вересня 1937 року Житомирської області театр, який проіснував дев’ять років як пересувний, закріпився стаціонарно в Житомирі.

Під час війни дві бригади акторів театру ім. М.О. Щорса давали вистави на Кавказі, за Каспієм, виступали перед бійцями ІІІ і ІV Українських фронтів. Тимчасовими підмостками театру ім. М.О. Щорса були прифронтові та тилові міста Радянського Союзу. В репертуарі – сучасні п’єси та українська класика («Наталка Полтавка», «Запорожець за Дунаєм», «Циганка Аза», «Майська ніч»).

У травні 1944 року, згідно з урядовою постановою, колектив театру ім. М.О. Щорса розпочав стаціонарну роботу в Запоріжжі. Спочатку – на сцені літнього театру, потім – у Палаці культури ім. А.О. Жданова, що належав заводу «Комунар». Частина колективу – друга бригада – ще працювала на фронті, але це вже була остання подія воєнних літ.

З червня 1945 року по квітень 1947-го трупа Запорізького театру працювала в Ужгороді, сприяючи створенню Закарпатського українського музично-драматичного театру. Тим часом, колектив, що до війни базувався в Запоріжжі (театр ім. М. Заньковецької), переїхав до Львова. Будівля цього театру стала «домівкою» для щорсівців. Оскільки під час бойових дій приміщення зазнало великих ушкоджень, без реконструкції працювати в ньому було неможливо. В ході ремонтно-будівельних робіт розширили обслуговуючі приміщення та гримувальні, сцену осучаснили й обладнали рухомим колом, запроектували новий балкон у три яруси по периметру глядачевої зали, збільшили кількість поверхів. Нову сцену 30 січня 1953 року  відкривала вистава «Загибель ескадри» О. Корнійчука у постановці В.Г. Магара.

У листопаді 1960 року театр ім. М.О. Щорса «підкорював» московську сцену і московського глядача – показував виставу «Щорс» Ю. Дольд-Михайлика на Декаді української літератури і мистецтва в Москві. Ці дні залишились у пам’яті щорсівців: прийом у Кремлі, розмова з Л. І. Брежнєвим, нагородження багатьох акторів орденами та медалями, присвоєння почесних звань.

1965 року пішов із життя художній керівник театру народний артист СРСР Володимир Герасимович Магар. Закінчилась ціла епоха в історії театру ім. М.О. Щорса.

1966-1970 рр. – театр очолював народний артист УРСР Сергій  Костянтинович Сміян.

1970 року вистава «Ярослав Мудрий» І. Кочерги (прем’єра 1969 р.) в постановці С. Сміяна здобула високу оцінку держави – Державну премію УРСР імені Тараса Шевченка. Лауреатами премії стали режисер-постановник С. Сміян та виконавець ролі Ярослава народний артист УРСР К. Параконьєв.

1970-1974 рр. – театр очолював народний артист УРСР Микола Петрович Равицький.

У 1979 році за великий внесок у справу ідейно-естетичного виховання глядача та з нагоди 50-річчя від дня заснування театр ім. М. Щорса нагороджено Орденом Трудового Червоного Прапора.

1974-1984 рр. – головний режисер театру народний артист СРСР Володимир Григорович Грипич.

З 1975-1983 – директор театру заслужений працівник культури України Крот Володимир Іванович

1984-1992 – директор театру народний артист України Захаревич Михайло Васильович

З 1985 до 2001 року художній колектив театру очолював народний артист УРСР Олександр Петрович Король.

1992-2013 –  директор театру Слонов Валентин Іванович, заслужений діяч мистецтв України.

2014 – директор театру Панькін Володимир Миколайович, заслужений працівник культури України. 

Збудований у 1953 році театр мав косметичні ремонти в 1965 і 1972 роках, а для повномасштабної реконструкції його було закрито у 1994 р.

8 травня 2000 року театр було відкрито для глядачів.

У 2004 році за ініціативи колективу театру та з нагоди 75-річчя Запорізькому обласному українському музично-драматичному театру було присвоєно ім’я В.Г. Магара. Цього ж року театр отримав статус академічного.

2007 року відбулась перша вистава театру просто неба. В 2009 р. героїчна сага «Тарас Бульба» за М. Гоголем (режисер-постановник – заслужений діяч мистецтв України Євген Головатюк) стала номінантом Національної премії України імені Тараса Шевченка.

       Головним режисером театру з 2009 по 2016 рік був заслужений діяч мистецтв України Євген Головатюк, а з 2016 — перемогла за творчим конкурсом Тетяна Лещова, актриса театру з 2005 року, яка здійснювала постановки в театрі як режисер з 2013 року.

     Сучасний трудовий колектив театру — це потужна творча інституція, пріоритетними напрямками у творчій діяльності якої є постійне звернення до перлин української та світової класики з її духовністю, глибинністю почуттів і пристрастей, щирістю людських взаємин. 

       Кожного року театр показує більш як 380 вистав, тематичних концертів, культурно-митецьких програм, обслуговуючи більше 80 тисяч глядачів.
     Прагнення бути в системі європейських цінностей спонукає театр до участі в різноманітних фестивалях та театральних конкурсах.
      Cьогодні мистецька спрямованість театру відзначена направленістю до кращих зразків української та світової класики, сучасної драматургії, музичного та вокального мистецтва. Зі сцени театру продовжило звучати вічне слово Т.Шевченка, І.Франка, Л.Українки, музичний репертуар оркестру, артистів-вокалістів доповнився новими творами українських композиторів. Театр, крім організації основної діяльності, активно бере участь у всіх обласних заходах і забезпечує проведення важливих культурно-мистецьких акцій всеукраїнського і обласного рівнів на своїй сцені, продовжуючи утверджувати національні культурні пріоритети, тримати високий художній рівень вистав, високопрофесійну та якісну постановочну культуру.
     В репертуарній афіші театру зараз 44 вистави та театралізованих концертів, які яскраво визначають насичену різножанрову театральну палітру.
     За підтримки Програми національних обмінів, що фінансується Європейським Союзом та «Національним фондом підтримки демократії Україна — США» на базі театру було організовано проведення Всеукраїнського фестивалю витончених мистецтв «Амплуа», в рамках якого відбулось професійне читання п’єс сучасних українських драматургів. Учасники читань ознайомилися з творами Т.Щастіної “Ліхтар для сонця”, О.Радько “Володарка хмар”, Неди Нежданої “Угода з ангелами”.
     Особливої уваги заслуговують організовані і проведені на базі театру у квітні 2017 року Міжнародні театральні фестивалі “Французька весна” та українсько-німецький театральний фестиваль “Місце зустрічі — Запоріжжя”, які стали початком активного творчого діалогу між сучасними європейськими театрами.
За ініціативи керівництва театру вистава Б.Лепкого, інсценізація Є.Головатюка “Гетьман Мазепа” взяла участь і стала найкращою серед 21 обласних театрів у Всеукраїнському щорічному Фестивалі-конкурсі “ART – UKRAINE-2017”, який проводився за підтримки Міністерства культури України, благодійного фонду Костянтина Гусева, громадської організації “Народна Україна”.
    В червні 2018 року колектив театру взяв участь у Міжнародному фестивалі “AndriyivskyFest”, в якому конкурували театральні колективи із восьми європейських країн. Театром була представлена драматична вистава про особисте на одну дію “Таїна буття” за п’єсою київського драматурга Т.Іващенко (режисер-постановник – головний режисер театру Тетяна Лещова). За результатами фестивалю актриса Г. Капралова отримала диплом “За створення неординарного жіночого характеру” за роль Ольги Хоружинської, головний художник театру, художник – постановник вистави Н.Дворянкіна була нагороджена дипломом “За образне вирішення сценічного простору”.
     Протягом останніх чотирьох років за поданнями керівництва театру почесне звання “Народний артист України» отримала артистка драми театру Ніна Шинкарук, “Заслужений артист України» отримав артист драми театру Є.Я.Козьмик. Більше 55 працівників театру нагороджено грамотами обласної державної адміністрації, обласної ради, Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації. Обласні премії за значний внесок в розвиток театрального мистецтва отримали заслужені артисти України М.Коновалов, Т. Астаф’єва, артистка вокалу С.Ремжина, артисти драми О.Волчков, А.Білоцерковець, А.Косодій, К.Кізюн, К.Стаценко, Д.Клопот,
    За високий професіоналізм, вагомі творчі досягнення, значний особистий внесок у розвиток культури Запорізького краю орденом Запорізької обласної ради “За розвиток Запорізького краю” II ступеня нагороджено директора театру, заслуженого працівника культури України В.М.Панькіна.
    З нагоди ювілею у 2018 році народний артист України І.Смолій нагороджений орденом другого ступеню “За заслуги перед Запорізьким краєм” Запорізької обласної ради.
За високі творчі досягнення, ефективну співпрацю, культурне обслуговування на високому організаційно-творчому рівні, проведення спільних культурно-мистецьких заходів колектив театру у 2017 році нагороджено орденом Запорізької обласної ради “За розвиток Запорізького краю” IIІ ступеня.
    Підсумки дільності театру за останні роки підтверджують стабільність творчої діяльності колективу. Сьогоднішніми планами передбачено залучення до театру талановитої молоді, оновлення поточного репертуару шляхом актуального прочитання української та світової класики і звернення до сучасної драматургії, збереження естетики класичного музично-драматичного театру в поєднанні з виставами, які представляють сучасні театральні форми.
    У трудового колективу театру безліч творчих планів, сподівань на стабільність і подальший розвиток.