05.03.2024

Головному театру Запорізької области виповнилося 95 років – цікаві історичні факти

Світлана Олійник | 05 березня 2024, 17:07

Головному театру Запорізької области виповнилося 95 років

Головному театру Запорізької области виповнилося 95 років - цікаві історичні факти

Історія театру імені Магара почалась у Києві, продовжилась на Донбасі та у Житомирі, а з 1944 року театр “живе” у Запоріжжі

Сьогодні, 5 березня, свій 95-й день народження відзначає Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр імені Володимира Магара.

“Наш театр – один з найстаріших професійних колективів України. Свою творчу діяльність він розпочав у 1929 році в місті Києві. Саме тоді, 5 березня, офіційно запрацював «прабатько» театру ім. В.Г. Магара – театр малих форм (ТЕМАФ)” , – повідомили на сторінці театру у фейсбуці.

Читайте також:  Будували сім років: цікаві факти про один з головних культурних центрів Запоріжжя

Що було далі – розповідають на сайті театру.

Як все починалось

Перший рік ТЕМАФ працював у режимі «агітки» – найзлободенніші теми радянського суспільства порушувались у мініатюрах та одноактівках. Проте, агітплакатна форма починала вичерпувати себе, і на другому році свого існування театр, який перейменували на Київський 2-й Робітничий пересувний, звернувся до «справжніх» постановок. Початком нової діяльності була вистава «Перший кандидат» О. Жарова та М. Полікарпова. Молодий театр ставив сучасні сатиричні п’єси.

Новий сезон – 1930-1931 роки – театр працював на Донбасі. За активну роботу до його назви додали слово «Ударний». Після донбасівських гастролей колектив отримав назву Київського обласного пересувного театру імені КОРПС (Київської обласної ради профспілок).

З 1932 року театра базується в Житомирі. Через рік КОРПС об’єднався з Першим Житомирським обласним українським театром.

Театр проіснував дев’ять років як пересувний, після чого став стаціонарним після того, як у вересні 1937 року була утворена Житомирська область.

У 1937 році театру присвоїли ім’я Щорса, клопотанням його керівника з 1936 по 1965 рік, Володимира Магара. У театрі вважають, що він зробив найвагоміший внесок у його розвиток – організував потужний колектив митців і став основоположником героїко-романтичного напрямку, який і сьогодні залишається провідним у театрі. До речі, у 2004 році театр отримав ім’я Володимира Магара і у тому ж році став академічним.

Під час Другої світової  війни театр Щорса показував сучасні п’єси та українську класику у прифронтових та тилових міста Радянського Союзу.

Нарешті – у Запоріжжі

У травні 1944 року колектив театру імені Щорса розпочав стаціонарну роботу в Запоріжжі. Спочатку – на сцені літнього театру, потім – у Палаці культури імені Жданова, що належав заводу «Комунар».

З червня 1945 року по квітень 1947-го трупа Запорізького театру працювала в Ужгороді, сприяючи створенню Закарпатського українського музично-драматичного театру.

А колектив, що до війни базувався в Запоріжжі (театр імені Заньковецької), переїхав до Львова. Будівля цього театру стала «домівкою» для щорсівців.

Під час бойових дій приміщення театру зазнало великих ушкоджень, без реконструкції грати в ньому було неможливо. Від будівлі залишився тільки обгорілий каркас і стіни залу. Коли робили реконструкцію, то сцену осучаснили й обладнали рухомим колом, запроектували новий балкон у три яруси по периметру глядачевої зали, збільшили кількість поверхів. Роботи тривали сім років.

Нову сцену 30 січня 1953 року відкривала вистава «Загибель ескадри» Олександра Корнійчука у постановці Володимира Магара.

Збудований у 1953 році театр мав косметичні ремонти в 1965 і 1972 роках, а для повномасштабної реконструкції його було закрито у 1994 році. 8 травня 2000 року театр було відкрито для глядачів.

“Точно знаємо, що життя триває!”

Зараз театр очолює Ірина Редько, а головним режисером є Тетяна Лещова.

Сьогодні у театрі кажуть:

“За цей час ми переживали дуже різні періоди, зустрічали сотні тисяч гостей з усього світу, показували тисячі різноманітних історій. Ми змінювали міста і будівлі, зазнавали руйнувань і втрат, але продовжували працювати. І робимо це щодня.

Ми знаємо, що все найкраще – ще попереду. І все це буде після нашої Перемоги! Ми безмежно вдячні нашим глядачам. За те, що ви залишаєтесь з нами попри все!

Сьогодні театр – не просто про гарне дозвілля чи цікаві вистави. Коли після чергових труднощів, тривог і обстрілів ми знову бачимо заповнену глядацьку залу – то точно знаємо, що життя триває!”

 

Цифри

Кожного року театр імені Магара, як повідомляється на його сайті, показує більш як 380 вистав, концертів, культурно-митецьких програм, на яких буває близько 80 тисяч глядачів.

Були в сучасній історії театру навіть вистави просто неба.

Зараз в репертуарі театру 44 вистави та театралізованих концертів.

Звісно, війна вносить свої корективи. Покази проходять із дотриманням необхідних вимог безпеки в умовах воєнного стану. Під час повітряної тривоги їх призупиняють і глядачам пропонують перейти в укриття. У театрі імені Магара воно є.

Читайте також: З кого ліпили запорізьку паркову скульптуру «Батьки», що напроти театру імені Магара: історія створення від автора – ексклюзив

Також пропонуємо вам ознайомитись з репертуаром театру на березень.

Ми писали, що скульптурна група, що вінчає театр Магара,  є роботою скульптора Михайла Худаса . Його роботи прикрашають, наприклад, головний запорізький вокзал та будинок Вегмана, майже наприкінці Соборного проспекту.

Фото Євгенія Свєтлова, автора та з архівного порталу heritage.zp.ua