Звіт про творчу діяльність

КЗ “Запорізький академічний обласний український музично- драматичний театр ім В.Г.Магара” ЗОР

за 2021 рік

    Запорізький академічний обласний український музично- драматичний театр ім В.Г.Магара у 2021 році забезпечив стабільну та ефективну творчу діяльність колективу незважаючи на всі труднощі, які виникали протягом року  у зв’язку з організацією діяльності в умовах карантину. Адміністрації вдалося організувати системний виробничий процес щодо здійснення  постановок  нових  прем`єрних вистав та концертів та забезпечити прокат діючого репертуару. 

         Прем`єри та нові творчі проєкти. Театральна афіша доповнилась новими прем`єрними виставами та концертами: «Чай з м’ятою або з лимоном» комедія за мотивами п’єси Д.Наварро, П.Одекера,  оперета “Весела вдова” Ф.Легара, вистава на малій сцені “На полі крові” за драматичною поемою Л.Українки, музична комедія на дві дії «Інкогніто з Бразилії» за мотивами п’єси Б. Томаса «Тітка Чарлея», театралізовані концерти “Неймовірна Україна”, “Я кохаю…”(французькі історії), тематичні концерти оркестру  театру “Мелодії Незалежності”, новорічний концерт “Оркестр Surprise”.

     З радістю сприйняли маленькі глядачі театру впровадження в практику роботи нового  творчого проєкту – проведення ігрової програми для дітей “Baby Land” перед початком показу дитячих вистав.

    Активна творча діяльність сприяла створенню в театрі камерної групи оркестру, вокального тріо, нових сольних виконавців.  Завдяки новим постановкам, оркестром театру оновлено репертуар, зроблені аранжування багатьох музичних творів, підготовлено концертні номери з солістами театру.  Музичні програми доповнили яскраві хореографічні постановки, які стали гармонійною окрасою як у виставах, так і у концертних програмах. Повернення до постановки  оперети – є  ще одним творчим досягненням колективу. Також особливу увагу заслуговує постановка нового театралізованого концерту “Неймовірна Україна”, де вдало поєднані висока художня естетика та глибокий історичний зміст. 

       В період карантину продовжено показ вистав та концертів в режимі online. Глядачі мали змогу подивитися теаматичний концерт “Мелодії Незалежності”, дитячу виставу “Усі миші люблять сир”.

    Продовженням мистецького прориву в європейський культурний простір стала постановка театралізованого концерту “Я кохаю” (за жанром — “французькі історії”), в якому виконавцями яскраво висвітлено вишуканий світ французької культури. Драматичний репертуар поповнився виставами аглійського драматурга Б.Томаса “Інкогніто з Бразилії” у постановці О.Іваненка та французьких авторів Д.Наварро та  П.Одекера  відомої комедії  “Чай з м’ятою або з лимоном”,  режисер-постановник вистави Т.Лещова, які є класикою європейської театральної сцени.  В зазначених прем’єрних виставах та концертах відбулася низка дебютів молодих акторів, що поповнили трупу в ході проведених конкурсів для художньо-творчого персоналу.

      Поточний репертуар. Певна увага була приділена підготовці та проведенню різноманітних заходів в рамках постійно діючої Програми розвитку культури, популяризації української мови та культури. В загальному репертуарі театру широко представлена творчість великих українців — Т.Шевченка, І.Франка, Л.Українки,  І.Карпенко-Карого, М.Старицького, Г.Квітки-Основ’яненка, В.Стуса, Л.Костенко та інших.  Всі вистави діючого репертуару театру   йдуть українською мовою.   Щонеділі в прокатному репертуарі  — показ  вистав для маленьких глядачів, які з задоволенням сприймають вистави “Мауглі”, “Попелюшка”, “Пеппі Довгопанчоха”, “Котигорошко” і багато інших. Мала сцена театру захоплювала глядачів виставами “Іван Франко. Дон Кіхот”, “Леся. Нескінчена розмова”, “Позамежжя/Запределье”, “Таїна буття”, «Нескорений…або шлях ста зневір», присвячений життю і творчості В.Стуса. Шевченківські дні за традицією були наповнені показом вистав за творами Т.Г.Шевченка.

       Обласні заходи та заходи на замовлення. Протягом року  було забезпечено  проведення  обласних заходів,  присвячених державним та професійним святам. На сцені театру на високому художньому рівні відбулись урочистості та святкові концерти з нагоди 30-ї річниці Незалежності України, Дня Конституції, Дня Державного прапора, Дня Збройних Сил України. З нагоди 30-ї річниці Незалежності України в театрі відбувся заключний обласний концерт колективів художньої самодіяльності та виставка майстрів народної творчості. Традицією стало проведення святкових концертів у Театральному сквері в Олександрівському районі. Урочисто відзначено в театрі  ювілеї трудових колективів — 100 – річчя Запорізького фахового медичного коледжу, 50-річчя історичного та 30-річчя економічного факультетів Запорізького Національного університету. Напередодні новорічних свят в театрі відбувся  III-й Молитовний сніданок Східного регіону України. 

  Артисти театру були ведучими багатьох обласних  заходів, присвячених державним  та календарним святам і подіям. 

    Фестивалі та конкурси. Крім організації основної діяльності на сцені театру, творчий колектив взяв   участь  у Всеукраїнських фестивалях — козацькому фестивалі “Покрова на Хортиці”, фестивалі козацької слави, присвяченого 400-річчю завершення Хотинської битви, де артисти театру показали  високий рівень володіння реконструкцією історичного козацького бою. Перемогою для театру завершилась участь  у театральному  фестивалі-конкурсі «Homo Ludens», який відбувся у Миколаївському академічному художньому російському драматичному театрі.  В номінації «Краща моновистава фестивалю» переможцем визнана моновистава С.Собержанського «Нескорений… або шлях ста зневір» за творчістю В.Стуса у постановці головного режисера театру Т.Лещової.

   Благодійні акції. Продовжено роботу щодо культурного обслуговування пільгових категорій населення. Адміністрацією  театру відпрацьовано систему  співпраці щодо культурного обслуговування  громадських організацій ветеранів праці, інвалідів та дітей.   У театрі створено сприятливі умови та доступ для перегляду вистав людей із обмеженими фізичними можливостями. За традицією, до відкриття сезону та по його завершенню,   відбулись  соціальні акції для глядачів – перегляд вистав  за зниженою вартістю квитків. Організовано покази благодійних вистав для дітей з нагоди Міжнародного Дня захисту дітей та з нагоди Різдва Христового. За минулий період на виставах і культурно-мистецьких заходах в театрі побувало більше 3,0  тис. глядачів пільгових категорій населення. 

     Благодійною акцією стала громадянська позиція колективу, коли працівниками театру було прийнято рішення щодо використання 1000 гривень, які держава виплачує громадянам що пройшли повний курс вакцинації від коронавірусу, для викупу квитків на вистави, які будуть показанані для дітей та медичних працівників у січні 2022 року.

      Театр – Збройним Силам України.  Протягом року пріоритетом в діяльності театру залишилось культурне обслуговування військовослужбовців Збройних Сил України. З метою підтримки морального духу   військовослужбовців    14-го жовтня,  в День захисника і захисниць України, творчий колектив виїхав до Маріупольського району Донецької області зі святковим тематичним концертом для українських воїнів. 6 грудня 2021 року  в театрі відбувся урочистий захід з нагоди 30-ї річниці Збройних Сил України. Продовжується постійна співпраця з військовими частинами 3033, 3026, 3029, А2176. Багато  дітей військослужбовців побували у театрі  під час  новорічних та різдвяних свят.

   Гастрольна діяльність. За звітний період здійснено  виїзд до м.Дніпрорудного. На  сцені театру відбулись гастролі Луганського обласного українського музично-драматичного театру та  концерт капели бандуристів Дрогобицького музичного фахового коледжу ім.В.Барвінського. 

     Адміністративно-виробнича діяльність. Протягом року адміністрацією театру було забезпечено виконання заходів, направлених на своєчасну виплату заробітної плати, організовано комплекс робіт щодо  господарської діяльності, проведення поточних ремонтних робіт щодо утримання приміщень та будівлі театру,  проведено роботу по зміцненню матеріально-технічної бази театру. За сприяння Запорізької обласної ради значно покращився арсенал музичних інструментів оркестру театру, які були передані театру напередодні новорічних свят.

    Забезпечено проведення  чотирьох творчих конкурсів на заміщення вакантних  посад, за результатом яких творчий склад театру поповнився новими творчими працівниками. 

    Протягом минулого року 21 працівник театру за високу професійну діяльність відзначений почесними грамотами та подяками Запорізької обласної ради, обласної державної адміністрації та Департаменту культури та інформаційної політики Запорізької обласної державної адміністрації. Троє працівників удостоєні обласних премій за високі досягнення в театральному та музичному мистецтві. З нагоди  92-ї річниці від дня створення  театру та високі досягнення в розвитку театрального мистецтва трудовий колектив нагороджено орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІI ступеня Запорізької обласної ради. 

          Керуючись  постановою   Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів”  адміністрацією  організовано роботу театру  відповідно до вимог та вжито  всіх необхідних заходів безпеки в умовах карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби  як для персоналу так і глядачів театру. На 20 грудня поточного року всі члени колективу пройшли повний курс вакцинації від коронавірусу. 

          В травні місяці 2021 року до театру відбувся візит  Міністра культури та інформаційної політики України Олександра  Ткаченко, в результаті якого колектив отримав позитивну оцінку  своєї творчої діяльності. 

      Час вимагає від театру удосконалення своєї унікальності шляхом емоційного наповнення і у зв’язку  з цим,  трудовий колектив театру  знаходиться в постійному пошуку  нових мистецьких форм, творчих ідей, які б спрямували театр в єдиний сучасний театральний простір, зберігаючи одночасно свою власну неповторність українського театру.
Директор-художній керівник театру                                                                      Ірина РЕДЬКО