Звіт про творчу діяльність

КЗ “Запорізький академічний обласний український музично- драматичний театр ім В.Г.Магара” ЗОР

за 2019 рік

2019 рік ввійде в історію Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім В.Г.Магара, як рік 90-літнього ювілею творчої діяльності, як знакова подія, коли за високі творчі досягнення колектив театру було відзначено Грамотою Верховної Ради України “За заслуги перед Українським народом”. З нагоди ювілею за високу професійну діяльність 36 працівників театру відзначено почесними грамотами та подяками обласної ради, грамотами облдержадміністрації та Департаменту культури, туризму, національностей та релігій. Обласними лауреатами за значний внесок в розвиток театрального мистецтва стали артист балету першої категорії А.Лопатін та артист драми вищої категорії В.Кир’ян. Всього за минулий рік 55 працівників театру отримали нагороди за високі досягнення у творчій та виробничій діяльності.

Поточний репертуар театру поповнився новими успішними постановками. В лютому мясяці 2019 року в театрі відбулась прем’єра соціальної драми для підлітків І.Бауершима «Norway Today». Постановником вистави став молодий режисер О.Іваненко. Актуальність теми, її важливість в соціальному житті суспільства, а особливо підлітків, ще раз підтвердила правильність формування репертуару театру. Ще за минулий період афіша репертуару поповнилася виставами «Усі миші люблять сир» Д.Урбана та “Мріяти (не) дозволяється”(режисери-постановники М.Ромашкан та Н.Мостопалова-Гапчинська). Знаковими подіями для всього колективу театру стали постановки головного режисера театру Т.Лещової театралізованого концерту “Viva Flamenko” та вистави за мотивами повісті Г.Квітки-Основ’яненка “Конотопська відьма”. Сміливий творчий крок постановників дозволив вперше доторкнутися до витоків складної техніки іспанського танцю, а у виставі, за жанром фантасмагорії “Конотопська відьма”, створити своєрідний експеримент з яскравим , пісенно-танцювальним магічним видовищем. Також з великим успіхом відбулась прем’єра нової комедії за п’єсою Е. Скарпетта “Божевільна комедія”у постановці Т.Лещової, а для дітей справжнім подарунком стала постановка казки «Пригоди Аліси в Дивокраї» за мотивами роману –казки Л.Керролла «Пригоди Аліси в країні чудес»(режисер-постановник О.Іваненко). З нагоди Дня незалежності України на сцені театру відбулась прем’єра театралізованого концерту «Єдині», який став продовженням у формуванні концертного репертуару патріотичного напрямку. Протягом року відбулись тематичні концерти з нагоди професійних та календарних свят. Новорічні свята будуть відзначені новим театралізованим концертом «Новорічні зірки» у постановці Т.Лещової.

З метою пуляризації творчості Великого Кобзаря Шевченківські дні у березні місяці в театрі відзначені показами поетичної притчі за творами Т.Г. Шевченка “Україно!Україно! Оце твої діти…!”, вистави-діалога з нащадками «Вість благая Кобзаря» та мелодрами І.Тогобочного за творами Т.Г.Шевченко “Загублена любов”. Ці вистави зайняли почесне місце в репертуарі театру.

Театр, крім організації основної діяльності, продовжив брати активну участь у всіх обласних заходах і забезпечив проведення важливих культурно-мистецьких акцій всеукраїнського і обласного рівнів на своїй сцені, продовжуючи тримати високий художній рівень вистав, високопрофесійну та якісну постановочну культуру, формування репертуару на основі української та європейської драматургії, української музичної та вокальної культури. Театралізованим прологом артисти театру відкрили заходи Х Всеукраїнського козацького фестивалю “Покрова на Хортиці”, постановники якого засобами мистецтва створили єдину палітру козацької звитяги, патріотизму та мужності.

З успіхом йдуть на сцені театру історична драма “Гетьман Мазепа” Б. Лепкого, комічна історія “За двома зайцями” І. Нечуй-Левицького, М. Старицького, трагікомедія “Кайдашева сім’я” І.Нечуй-Левицького, музична комедія “Сватання на Гончарівці” Г.Квітки-Основ’яненка”, народна драма “Тев’є молочник”Г.Горіна, мелодрама “Загублена любов” І.Тогобочного, музична казка “Котигорошко”, театралізовані вистави-концерти “Штраус-концерт” та інші. Щонеділі в прокатному репертуарі театру — показ вистав для маленьких глядачів, які з задоволенням сприймають вистави “Мауглі”, “Попелюшка”, “Пеппі Довгопанчоха”, “Котигорошко” і багато інших. Мала сцена театру захоплювала глядачів виставами “Іван Франко. Дон Кіхот”, “Леся. Нескінчена розмова”, “Позамежжя/Запределье”, “Таїна буття”, “Я чекаю тебе, мій любий…” У листопаді місяця відбулась прем’єра нової вистави на малій сцені за творами В.Стуса «Нескорений..або шлях ста зневір».

Театр брав активну участь у численних обласних заходах патріотичного спрямування. На сцені театру відбулись святкові тематичні концерти, присвячені Дню Соборності України, Дню Конституції України,Дню рятівника України , Дню Збройних Сил України, Дню національної поліції,Дню захисника України і багато інших. До дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні проведено 20-й ювілейний обласний телемарафон “Пам’ять”. У тематичному концерті телемарафону «Пам’ять» поєдналась творчість артистів театру з запрошеними виконавцями: ліцеїстами гуртка «Почесна варта» Запорізького обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою «Захисник» та зведеним військовим оркестром Національної Гвардії України Запорізького гарнізону. З нагоди відзначення Дня Гідності та Свободи в театрі відбувся тематичний концерт “Слава Україні” для учнів середніх шкіл та студентів вищих навчальних закладів. Спільно з обласним центром патріотичного виховання молоді відбувся традиційний обласний конкурс “Спадщина”. Театр активно співпрацював з військовими частинами 3033, 3026, А2176. На виставах і культурно-мистецьких заходах в театрі побувало майже 3,0 тис. військовослужбовців Збройних Сил України.

Театр активно працює з обдарованими дітьми та творчою молоддю. З нагоди 80-річчя Запорізької області та 90-річчя від дня заснування Запорізького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.В.Г.Магара та відповідно до заходів обласної Програми розвитку культури на 2018-2022р.р., з метою збереження і розвитку українського театрального мистецтва, мови, збагачення традицій національної культури 13-14 листопада 2019 року в театрі відбувся Перший Всеукраїнський фестиваль професійних читців «TemaFest»,в якому взяли участь студенти театрального відділення Запорізького національного університету,театрально-художнього коледжу м.Дніпро, Мелітопольського училища культури. Також на сцені театру відбулись гала-концерт та церемонія нагородження Міжнародного дитячого фестивалю мистецтв «Дивосвіт»,творчій звіт центру дитячої та юнацької творчості Шевченківського району м.Запоріжжя.

Протягом року свої професійні свята та ювілеї в театрі відзначили трудові колективи медичної галузі, житлово-комунального господарства, працівники міського газового господарства та теплових мереж м.Запоріжжя, підприємства «Запоряжжяобленерго», харчової та переробної промисловості, Національної поліції України та МНС та багато інших.

Продовжено роботу щодо культурного обслуговування пільгових категорій населення. Адміністрацією театру відпрацьована система співпраці щодо культурного обслуговування членів громадських організацій ветеранів праці, інвалідів та дітей. У театрі створені сприятливі умови та доступ для перегляду вистав людей із обмеженими фізичними можливостями. За 2019 року обслуговано майже 9,0 тис. громадян, переселених з окупованих територій, ветеранів праці, інвалідів, дітей з малозабезпечених сімей. Всього культурним обслуговуванням на пільгових умовах було охоплено майже 12,0 тис.осіб.

Театр продовжив роботу щодо культурного обслуговування жителів міст обласного значення і сільських районів. В рамках відзначення 80-ти річчя утворення Запорізької області було організовано гастрольний тур по містам і селам Запорізької області: здійснено виїзди до Енергодару, Мелітополя, Новомиколаївки, Оріхова, Токмака, Запорізького, Вільнянського та Оріхівського районів.

Адміністрацією театру відповідно до фінансових планів протягом 2019 року було забезпечено виконання заходів, направлених на своєчасну виплату заробітної плати, організацію комплексу робіт щодо господарської діяльності, проведення поточних ремонтних робіт щодо утримання приміщень та будівлі театру, постановку семи нових вистав і трьох театралізованих концертів, проведення робіт по зміцненню матеріально-технічної бази театру. Також здійснено поточне і перспективне планування репертуару та його прокат, з урахуванням складності кожної вистави для солістів , артистів балету, артистів оркестру та драми. Протягом року на сцені театру відбувся прокат 380 вистав, обслуговано 80 тисяч глядачів.

Значний обсяг робіт забезпечено з метою проведення конкурсів на заміщення вакантних посад художнього та артистичного персоналу, в результаті яких трупа театру поповнилася 11 новими артистами.

Підсумки року щодо творчої діяльності театру підтверджують стабільність та прагнення театру до виконання основної мети – збереження та розвиток національного театрального мистецтва і театральної справи, формування та задоволення потреб населення в театральному мистецтві, залучення громадян до надбань світової і національної культури шляхом власної неповторності.

 

Директор-художній керівник театру, заслужений працівник культури України

Володимир Панькін